Public Comprehensive School of the Strug Valley
in Chmielnik
Pielgrzymka do Tarnowca

4 czerwca kl. II LO z ks. Krzysztofem Hyziakiem i wychowawcą wybrała się na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu. Była to okazja do modlitwy i zawierzenia wstawiennictwu Matki Bożej przyszłorocznej matury.



"Bezcenny dar"

Adwent rozpoczęliśmy rekolekcjami dla licealistów i uczniów klas trzecich gimnazjum. Prowadzili je brat Michał i brat Paweł z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.
Jak czytamy w "Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza" z 1969 r. "Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania". Takie też (pobożne, ale i radosne) były nasze rekolekcje.



Maturzyści w Tarnowcu

Pierwsza środa października, pół do piątej. Jesteśmy na parkingu szkolnym i pakujemy się do samochodów, żeby wyruszyć w naszą pierwszą klasową wycieczkę. :)
Z lekkim opóźnieniem, zaraz za ks. Krzysztofem docieramy do Tarnowca. Po serdecznych przywitaniach (Księdza z jego znajomymi :D) szybko udajemy się do Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia, gdzie modlimy się przed cudowną figurą. Ludzie zaczynają przychodzić do kościoła, i na górze, przy figurze robi się tłoczno, więc ksiądz Sławek (znajomy naszego Księdza) dynamicznie oprowadza nas i opowiada historię cudownej figury.
Dalej udajemy się do budynku, w którym czeka na nas bardzo (!) smaczna kiełbaska itp. Poznajemy pierwszych mieszkańców Tarnowca, szybko zjadamy posiłek i kilka minut przed 19 śpieszymy na ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie.
Przed Mszą zostajemy miło powitani z ambony. Ksiądz Krzysztof koncelebruje, a my znajdujemy miejsce w górnej części sanktuarium, nic nie widzimy, ale bardzo dobrze słyszymy, i co ważne - siedzimy, zjednoczeni wszyscy mieścimy się na 1,5 ławki. Na kazaniu śmiejemy się do łez i dziwimy obojętnością tamtejszych.
Kiedy Msza Święta dobiega końca wszyscy wychodzą z kościoła - rozpoczyna się procesja na Kalwarię Nienarodzonych. Jest ciemno, w oczy rzuca się tylko duży, oświetlony na niebiesko krzyż i oddalająca się świątynia. Idąc, śpiewamy pieśni i odmawiamy różaniec. Ludzie niosą zapalone świece (a my żałujemy, że nie wiedzieliśmy o tym zwyczaju), jest ich tutaj naprawdę sporo. Temperatura nie sprzyja, ale Ksiądz nas uprzedził i jesteśmy ciepło ubrani, poza tym w tłumie jest raźniej i wiatr nie przedostaje się do wszystkich. Klimat jest nadzwyczajny, bo wokół nas są małe dzieci i starsze babcie, wszyscy naprawdę głośno śpiewają.
Procesja powoli kończy się, wracamy do kościoła, gdzie jeszcze odmawiamy modlitwy i głośno śpiewamy Apel, za chwilę następuje zakończenie nabożeństwa. Jeszcze jedna pieśń i zbieramy się, żeby pójść do ciepłego Domu Pielgrzyma. Tam dostajemy herbatę i rozmawiamy z sympatycznymi mieszkańcami Tarnowca, dziewczyny dostają od strażaków serdeczne zaproszenie do Tarnowca (zresztą potem wszyscy jeszcze zostaliśmy zaproszeni). Mamy jeszcze trochę czasu na rozmowy, ksiądz Krzysztof przedstawia nas księdzu, który pochwala nasze świadectwo wiary.
Robi się późno, więc żegnamy się z gospodarzami i zadowoleni opuszczamy tarnowiecki parking, kierując się w stronę Chmielnika.
My jeszcze zwiedzamy Nieplę i sąsiednią miejscowość, jednak później postanawiamy wykorzystać mapę i ostatecznie pojechać w kierunku Chmielnika. Po północy cali i zdrowi jesteśmy w domu! Mam wrażenie, że wszyscy zadowoleni, zaskoczeni otwartością gospodarzy chętnie jeszcze raz wybralibyśmy się do Tarnowca.
Serdecznie dziękujemy ks. Krzysztofowi, który zainicjował wyjazd!



Dla Życia i Rodziny w Rzeszowie i w Rzymie

W maju grupa uczniów naszego liceum wzięła udział w marszach dla Życia i Rodziny w Rzeszowie i w Rzymie. Oczywiście była też okazja do zwiedzenia "wiecznego" miasta (zdjęcia - Daniel Jaworski).



Wracamy do Ojca - rekolekcje w Kalwarii Pacławskiej

W dniach 8-10 marca 2013 r. uczniowie kl. III gimnazjum i licealiści wraz w wychowawcami wzięli udział w szkolnych rekolekcjach w Kalwarii Pacławskiej, prowadzonych jak zwykle przez o. Dariusza i s. Karolę.
W tym słynącym z łask miejscu mogliśmy m.in. uczestniczyć w nietypowej Drodze Krzyżowej przygotowanej przez braci nowicjuszy oraz w ich towarzystwie (i świetnej oprawie muzycznej) przeżyć adorację Najświętszego Sakramentu, której sceneria nawiązywała do przypowieści o synu marnotrawnym i zachęcała do osobistego przeżycia powrotu do miłosiernego Ojca.


Więcej foto: https://plus.google.com/u/0/photos/100417660711445513187/albums/5854527684350445521



Pielgrzymka maturzystów

Stało się już tradycją, że klasa maturalna odbywa pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym roku również i my, dnia 10 grudnia wybraliśmy się do Częstochowy, wraz z opiekunami: ks. Zbigniewem Kosikiem, p. Marcinem Gwizdakiem oraz p. Olegiem Czyżowskim.

Naszą podróż rozpoczęliśmy bardzo wcześnie, bo o 4 rano. Było ciemno i mroźno, ale dla nas nie było to żadną przeszkodą.

Przed obrazem Najświętszej Panienki przeżyliśmy Mszę Świętą celebrowaną przez ks. Kosika. Stanie tak blisko oblicza Królowej Polski było dla nas niezwykłym przeżyciem, szczególnie, że byliśmy zaangażowani w m.in. śpiew psalmu, czy odczytanie modlitwy wiernych.

W czasie naszego pobytu mogliśmy poznać Jasnogórskie Sanktuarium z zupełnie innej strony. Cisza i spokój, których brakuje podczas znanych nam uroczystości (takich jak dożynki czy pielgrzymki sierpniowe) sprzyjały zadumie i głębokiej modlitwie.

Po południu udaliśmy się jeszcze do krakowskich Łagiewnik, by tam uczestniczyć w Koronce do Miłosierdzia Bożego.

Umocnieni modlitwą o powodzenie na maturze i wybór przyszłej drogi życiowej, wracaliśmy w dobrych nastrojach do domów.



„Podróż wędrowca do świtu”

„Podróż wędrowca do świtu” – czyli podróż ku własnej tożsamości i dojrzałości- takie hasło towarzyszyło naszemu rejsowi rekolekcyjnemu, który odbywał się w dniach od 30 listopada do 3 grudnia 2012r. w Colegium Marianum w Przemyślu.
Cała załoga okrętowa, w skład której wchodziły klasy pierwsze i drugie gimnazjum wraz z Siostrą Dyrektor oraz siostrą Karolą i wachmistrzami: paniami Emilią Jaworską i Barbarą Strzelec, Ewelina Malec oraz panem Tomaszem Janikiem, stawiła się w Przemyślu w wyznaczonym czasie i miejscu, aby podróżować wraz z grupą przyjaciół z Narnii poprzez ocean jakim jest życie zatrzymując się na wielu wyspach i walcząc o własną tożsamość i dojrzałość i aby móc dotrzeć ostatecznie kiedyś przygotowanym do krainy Aslana. Prowadzący rekolekcje – kucharz okrętowy – ojciec franciszkanin z Kalwarii Pacławskiej – Dariusz Sowa, wraz z siostrą Karolą, poprowadzili nas po kolejnych wyspach, które wskazywały na nasze grzechy, uzależnienia, zniewolenia, słabości, a także pokazali na przykładzie głównych bohaterów, jak ważne jest dbanie o rozwój swej dojrzałości i poznanie tożsamości. Załoga wraz z animatorkami spotykała się, aby przenieść przygody księcia Kaspiana, Edmunda, Łucji, Edmunda i Ryczypiska na papier i podzielić się swymi przemyśleniami z grupą.
Podróż jest długa toteż potrzebowaliśmy jedzenia, którym była Eucharystia, dlatego codziennie mogliśmy czynnie w niej uczestniczyć, ale i nasze żołądki domagały się jakiejś strawy. Najlepiej smakowały zapewne ziemniaki w ostatni dzień, obierane przez chłopców z klas drugich. Na statku należy zachować porządek toteż cała załoga dyżurowała zarówno myjąc naczynia, jak i sprzątając swe kajuty.
Należało przewietrzyć głowy i zejść na ląd, dlatego w sobotę całą grupą udaliśmy się w kierunku „latarni morskich”. Pierwszą z nich było Muzeum fajek i dzwonków, znajdujące się w wieży przy przemyskim rynku.


Więcej zdjęć:
https://plus.google.com/photos/100417660711445513187/albums#photos/100417660711445513187/albums/5818383719067404721



Msza przebłagalna

W pierwszy piątek października, o godzinie 12.00, uczestniczyliśmy we Mszy Św. w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. W ten sposób włączyliśmy się w modlitwę przebłagalną za grzechy apostazji i ateizmu. Mszy św. przewodniczył ks. Prałat Tadeusz Wołosz.



Dni skupienia dla nauczycieli w Polanie 5-7.10.2012

Korzystając z pięknej jesiennej pogody, dyrekcja i nauczyciele naszych szkół wybrali się na wyjazd integracyjno-formacyjny do domu młodzieżowego w Polanie w Bieszczadach. Głównym tematem rekolekcji był tekst Ojca Świętego Benedykta XVI "Porta Fidei", zapowiadający światowy Rok Wiary. Ten niezwykły czas rozpoczęliśmy w piątek wieczorną Mszą Świętą w cerkwi w Polanie.

W sobotę po porannej Eucharystii, odwiedził nas ks. Marek Wasąg, z którym mogliśmy zgłębić temat wiary i jej znaczenia w naszym życiu. Po południu wybraliśmy się na spacer po lesie, podczas którego każdy z nas mógł oddać się zadumie i refleksji, podziwiajac piękno Bieszczad. Po drodze zawitaliśmy do gospodarstwa agroturystycznego państwa Smoleńskich w Seredniu, gdzie pan Witek opowiadał nam o swych dalekich podróżach, i jego życiu w górach. Wieczorem odwiedził nas również ksiądz proboszcz Mariusz Cymbała z Chmielnika, z którym spędziliśmy wieczór na rozmowie i wspólnym śpiewaniu.

Niedziela była dla nas czasem podsumowania naszych rekolekcji, wyjazd zakończyliśmy wizytą w Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z tego wyjątkowego wyjazdu.



75 Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę

Tradycyjnie na początku wakacji na Jasną Górę pielgrzymują nauczyciele. W tym roku w 75 Ogólnopolskiej Pielgrzymce wzięła udział również grupa nauczycieli, pracowników i przyjaciół naszych szkół.



Lednica 2012

W XVI Spotkaniu Młodych LEDNICA 2012 uczestniczyło kilkunastu uczniów i absolwentów naszych szkół wspólnie z młodzieżą KSM z parafii Chmielnik i okolice, którym miałam przyjemność towarzyszyć. Tegorocznym tematem było doświadczenie miłosierdzia Bożego w życiu św. Faustyny i naszym, pod hasłem: MIŁOŚĆ CIĘ ZNAJDZIE. Ufam, że każdy z obecnych doświadczył na swój sposób łaski Bożego miłosierdzia i pozwoli w swoim życiu „odnaleźć się prawdziwej MIŁOŚCI”. A jak było naprawdę? Popatrzcie i zapytajcie obecnych.



Droga Krzyżowa

W środę, ostatniego dnia przed feriami, podczas których przeżywać będziemy Triduum Paschalne i radować się Zmartwychwstaniem Pana, cała społeczność szkolna zebrała się na Drodze Krzyżowej na dróżkach naszej chmielnickiej kalwarii.

Więcej zdjęć: https://plus.google.com/u/0/100417660711445513187/posts



Misterium Męki Pańskiej

"Przez wiele wieków ludzkość błagała: Objaw się nam Panie i oto objawił się umęczonemu ludowi. A co lud zrobił Jemu?" -spytał narrator podczas Misterium Męki Pańskiej, które odbyło się dnia 3 kwietnia 2012 roku w naszej szkole. Uczniowie z różnych klas wcielili się w role postaci Drogi Krzyżowej Jezusa i w ten sposób chcieli przybliżyć nam cierpienie naszego Zbawiciela. Pytania o prawdę, sens męki, sens ludzkiego cierpienia, niesienia krzyża, noszenie obrazu Boga w sobie - to tylko niektóre słowa i obrazy, które miały nas pobudzić do refleksji. Misterium towarzyszyła również prezentacja wydarzeń, które wstrząsnęły światem, ale też tych codziennych upadków młodych ludzi, a wszystko było dopełnione przez dźwięk, którym "sterował" pan Marcin Gwizdak.
W imieniu swoim chciałam podziękować wszystkim aktorom bez wyjątku, ale ze szczególnym wskazaniem głównego aktora- Karola Jaworskiego, za jego wielki wkład emocji i zdolności aktorskich w to wydarzenie. Dziękuję również wszystkim tym, którzy grali "tłum" oraz charakteryzatorkom z klasy II liceum. Mam nadzieję, że to przeżycie pozwoli, jak to byłow piosence końcowej odnowić siebie i dać dobry owoc a także przemieni nasze życie.



Otwórz mnie na Słowo

Pod takim hasłem od 30 marca do 1 kwietnia (Niedziela Palmowa) w gościnnym Collegium Marianum w Przemyślu nasi licealiści odbywali swoje rekolekcje pod kierunkiem o. Dariusza, s. Karoli i s. Liliany.
Pierwszego dnia wyjechaliśmy do Kalwarii Pacławskiej, gdzie po inauguracyjnej Mszy Św. odbyliśmy wspólnie z zakonnikami z franciszkańskiego nowicjatu Drogę Krzyżową po tamtejszych dróżkach.
Później poprzez konferencje, pracę w grupach, wspólną modlitwę, poznawaliśmy "Lectio Divina" - jedną z metod kontaktu ze Słowem Bożym.


Więcej zdjęć (wykonanych przez prof. Marcina Gwizdaka) można obejrzeć:
https://plus.google.com/u/0/100417660711445513187/posts



Pielgrzymka maturzystów

19 marca nasi maturzyści pod opieką ks. dr. Zbigniewa Kosika (i wychowawcy klasy) udali się na pielgrzymkę do Częstochowy. Przyłączyliśmy się do dużo liczniejszej i bardzo sympatycznej grupy maturzystów z IV LO z Rzeszowa. Wspólnie uczestniczyliśmy w konferencji o. Janusza Chwasta OP (znanego z TVN Religia) na temat Bożego ojcostwa, Mszy Św. przed cudownym obrazem Matki Bożej i drodze krzyżowej na wałach (którą mieliśmy zaszczyt prowadzić).



Rekolekcje dla dziewcząt

W dniach od 27 do 29 stycznia 2012 r. odbyły się w Przemyślu, w Domu Prowincjalnym Sióstr Felicjanek, rekolekcje dla dziewcząt. Uczestniczyły w nich dziewczęta z klas od pierwszej gimnazjum do pierwszej liceum.
Na rekolekcje wyruszyłyśmy ze szkolnego parkingu o godzinie 15.00. Na miejsce dotarłyśmy z małym opóźnieniem, ale nie przyniosło to na szczęście żadnych nieprzyjemności . Uczestniczyłyśmy w zajęciach prowadzonych przez Siostry.
Tematem przewodnim rekolekcji było hasło „OTWÓRZ MNIE NA SŁOWO”. Uczyłyśmy się, jak dobrze je czytać, rozumieć i wykorzystywać w praktyce. Na zajęciach poznałyśmy metodę czytania Biblii, tzw. „Lectio divina”. Posiada ona pięć głównych punktów:
1. Lectio (tzw. wolne i uważne czytanie, do którego potrzebne jest odpowiednie miejsce i czas).
2. Meditatio (tzw. medytacja, czyli zastanowienie się nad treścią przeczytanego fragmentu Pisma Świętego).
3. Oratio (tzw. modlitwa, czyli osobista rozmowa z Bogiem, o przeczytanym fragmencie).
4. Contemplatio (tzw. kontemplacja, czyli rozkoszowanie się Bogiem i dostrzeganie jego obecności w historii człowieka).
5. Actio (tzw. działanie czyli dokonywanie wyborów zgodnie ze wskazówkami Słowa Bożego).
Nauczyłyśmy się również dużo nowych piosenek, takich jak: „Chcemy spożyć Pismo Święte”, „Uwierzyć w niewiarę” itd. W rekolekcjach uczestniczyły nie tylko uczennice z naszej szkoły. Brały w nich udział dziewczęta z: Wólki Pełkińskiej, Cieszanowa, Skopowa, Łopuszki Małej itd. Cały pobyt w klasztorze Sióstr Felicjanek minął nam bardzo miło. Nawiązałyśmy nowe przyjaźnie. Gdy nadszedł czas wyjazdu ciężko było nam rozstać się z nowo poznanymi dziewczętami.
Mamy nadzieję, że te rekolekcje będą zachętą do częstszego zaglądania do Pisma Świętego, medytacji i rozmowy z Bogiem w ciszy. Bardzo chciałybyśmy powtórzyć ten wyjazd.



ZAKORZENIENI W WIERZE CZYLI O REKOLEKCJACH

W dniach 2 -4 listopada odbywały się w Przemyślu rekolekcje,w których brały udział klasy: Ia, Ib oraz klasa II gimnazjum. Razem z nami pojechali na nie również nasi opiekunowie - siostra dr. Dorota Koszyka, pani Ewelina Malec, pani Emilia Jaworska, pani Beata Ciepiela, pan Jan Dzierżanowski oraz pan Tomasz Janik.

Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 10.00 rano. Po drodze pan Jan Dzierżanowski i pan Tomasz Janik opowiadali nam o niektórych ciekawych miastach i wsiach, które warto zwiedzić po drodze, np. o Krasiczynie. Mieliśmy okazję zobaczyć niektóre z nich z okien autokaru. Podróż minęła nam bardzo szybko. Po upływie godziny byliśmy na miejscu.


Przy wejściu do Collegium Marianum bardzo miło i gorąco przywitała nas siostra Karola. Następnie udaliśmy się do przydzielonych nam wcześniej pokoi. Potem poznaliśmy ks. Daniela Trojnara, który opowiedział nam o sobie i swoim Domu Rekolekcyjnym.

Codziennie rano (przed śniadaniem) i wieczorem odwiedzaliśmy kaplicę w której w Eucharystii jednoczyliśmy się z Bogiem. Mieliśmy zapewnione pyszne posiłki: pyszne śniadania, obiady i kolacje. Każdego dnia wyznaczona klasa pełniła dyżury w kuchni ; podawała do stołu, zmywała itp.: Spotykaliśmy się także na auli gdzie odbywały się konferencje, zajęcia. Podczas tych trzech dni w Przemyślu dowiedzieliśmy się bardzo wielu ciekawych rzeczy. W każdym z tych dni pracowaliśmy w grupach z animatorkami.
Każda grupa dostawała temat, który miała rozwinąć, przygotować plakat i przedstawić go na auli.

Zwiedzaliśmy także Przemyśl. Odwiedziliśmy dwa muzea: Archidiecezjalne i Muzeum Narodowe w Przemyślu. Chodziliśmy na spacery; odwiedziliśmy pomnik Błogosławionego Jana Pawła II ,przy którym odśpiewaliśmy 'Barkę'. W planach było odwiedzenie Katedry ale niestety z planów nic nie wyszło, gdyż była ona zamknięta.

W czasie rekolekcji obejrzeliśmy film 'Odkupienie', który był oparty na faktach autentycznych. Opowiadał on o losach pewnego przestępcy, który odsiadując karę i czekając na wyrok śmierci zmienił swoje życie i nawrócił się. Siostra Karola opowiedziała nam również o swoich przeżyciach z Światowego Dnia Młodzieży oraz pokazała nam filmiki z tegorocznego Dnia Młodzieży w Madrycie. Siostra Liliana czuwała nad naszym rozwojem muzycznym. Razem z nią nauczyliśmy się hymnu z Dnia Młodzieży w Madrycie.
Spotykaliśmy się z nią na auli i uczyliśmy się pieśni na Eucharystię. Niesamowitym przeżyciem było dla mnie czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy Collegium Marianum. Modliliśmy się i dziękowaliśmy Jezusowi za dotychczasowe łaski i prosiliśmy o zdrowie, pogłębienie wiary i o to, by czas rekolekcji był dla nas czasem niestraconym itd.


Trzy dni na rekolekcjach minęły nam bardzo szybko. Zaskoczyła mnie bardzo miła i rodzinna atmosfera. Mimo prognoz o niskich temperaturach w ośrodku było bardzo ciepło i przytulnie. Bardzo bym chciała pojechać tam za rok !



Czuwanie modlitewne

We wtorek (22 XI) w kaplicy szkolnej odbyło się czuwanie modlitewne.
Przed Najświętszym Sakramentem chwalilismy Boga śpiewem, ale nie tylko.



Na kongresie Szkolnych Kół Caritas

W dniu 2 czerwca 2011 roku odbył się w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego kongres Szkolnych Kół Caritas naszej diecezji pod hasłem "Błogosławiony Jan Paweł II". W spotkaniu, oprócz prawie 300 uczestników, wzięła udział reprezentacja naszej szkoły czyli Kamil Kopala, Patrycja Jaworska i Sylwia Ostrowska wraz z opiekunem koła Caritas panią Eweliną Malec. W trakcie spotkania wysłuchaliśmy przemówienia księdza biskupa Białogłowskiego oraz wicekuratora oświaty nawiązujące do międzynarodowego roku wolontariatu. "Pracować dla innych – bł. Papież Jan Paweł II a wolontariat” - to temat wystąpienia prof. dr hab. Kazimierza Ożoga z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wykładowca zwrócił szczególną uwagę na to, że SKC mają swoje miejsce w diecezji rzeszowskiej. Drugie przesłanie do uczestników zjazdu wypowiedziała s. Dawida Ryll ze Zgromadzenia Sióstr Michalitek: „Gdy młodzi ludzie, nawet dzieci podejmują starania, by pełnić dzieła miłosierdzia… - to czyż nie jest to gest Weroniki? Czy nie jest to odpowiedź na wołanie Chrystusa z poematu Jana Pawła II: "Tutaj czekam na Twoje dłonie…". Na zakończenie wyruszyliśmy w pielgrzymce do katedry rzeszowskiej, aby tam z księdzem kardynałem Stanisławem Dziwiszem i wieloma dostojnikami oraz wiernymi podziękować za pobyt błogosławionego Jana Pawła II w naszej diecezji 20 lat wcześniej.



Przemyśl - Kalwaria Pacławska

W dniach 15-17 kwietnia swoje rekolekcje odbyli uczniowie LO i III klasy gimnazjum. Tradycyjnie bazą był ośrodek ruchu Światło-Życie w Przemyślu (większość była tam już po raz trzeci). Siostra Karola tym razem program oparła o słowa skierowane przez Jana Pawła II do młodzieży na Westerplatte 12 czerwca 1987 roku. Nowością była obecność ojca Dariusza - franciszkanina z Kalwarii Pacławskiej, którą odwiedziliśmy w niedzielę uczestnicząc tam we Mszy Św. i kilkukilometrowej procesji po dróżkach, podczas której odegrane zostały sceny męki Chrystusa.



Droga krzyżowa

W środę 20 kwietnia na zakończenie lekcji przed feriami świątecznymi wyruszylismy wszyscy na drogę krzyzową. W tym roku rozważania męki Chrystusa połączone były z przypomnieniem wydarzeń z życia Jana Pawła II. Naszej modlitwie przewodniczył ks. proboszcz Tadeusz Wołosz.



Rekolekcje

Jak co roku nasza młodzież z SGDS wyruszyła na szkolne rekolekcje. Tym razem odbyły się one dla klas: I, II a i II b w Adwencie. Uczniom towarzyszyli niestrudzeni wychowawcy klas: p. Beata Ciepiela, p. Barbara Strzelec, p. Paweł Ważny i p. Marcin Gwizdak, pod kierunkiem s. Dyrektor – Doroty J. Koszyka. Klasa III gimnazjum i uczniowie liceum będą odprawiać swoje rekolekcje w późniejszym terminie.
Rekolekcje odbyły się w Collegium Marianum Centrum Formacji Ruchu Światło-Życie w Przemyślu, gdzie Dyrektorem i Moderatorem Oazy jest ks. Daniel Trojnar, z którym od kilku lat współpracujemy nad rozwojem duchowym powierzonej nam młodzieży. Nad całością rekolekcyjnych przeżyć czuwała - jak zwykle - s. M. Karola Jurczak CSSF, w tym roku przy pomocy postulantki Marty Bednarskiej.
Do rozważań rycerskich postaw św. Franciszka i św. Maksymiliana został zaproszony Socjusz Magistra Nowicjatu Franciszkanów Konwentualnych z Kalwarii Pacławskiej –
o. Dariusz Sowa OFMConv. W dniach od 3 do 5 grudnia 2010 roku młodzież obejrzała film o św. Franciszku i św. Klarze, wysłuchała konferencji dotyczących ich życia, wzięła udział w pracach w grupach pod kierunkiem animatorów Oazy, a także zapoznała się z działalnością św. Maksymiliana i dziełem, jakie pozostawił: Rycerstwo Niepokalanej. Było to zaproszeniem dla uczniów, by także swoje życie „oddali Panu, a nie słudze”- jak mawiał św. Franciszek z Asyżu.. W tej decyzji pomogła na pewno wieczorna adoracja przy Franciszkańskim Krzyżu, która trwała aż dwie i pół godziny. To dowód na to, że młodzi są spragnieni takich chwil osobistej modlitwy przed Bogiem. Potwierdzeniem tego są słowa, które uczniowie zamieszczają w ankietach po każdorazowym odprawieniu rekolekcji. W efekcie wielu z uczestników zostało pasowanych na Rycerzy Niepokalanej przy pomocy prawdziwej szabli.
Nie zabrakło także chwil rekreacji, a najważniejszą atrakcją oprócz spaceru w wielkim śniegu po parku, był zjazd po torze saneczkowym. Mimo różnych przeszkód pogodowych w dotarciu do Przemyśla i pobycie w trochę mroźnej atmosferze, serca uczestników zostały rozgrzane nowym zapałem do walki o dobro w sobie i wokół. Na koniec słowom podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do odprawienia tych rekolekcji w sposób duchowy i materialny, nie było końca. Należy zaznaczyć, że dzięki wysiłkom Organu Prowadzącego szkołę i nauczycielom młodzież nic nie płaciła za ten wyjazd.



Beatyfikacja

6 czerwca 2010 r. to data ważna dla każdego Polaka - beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Na tej niezwykłej uroczystości nie mogło zabraknąć również przedstawicieli naszych szkół.



Rodzinne wspomnienie o Janie Pawle II

W piątą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II ciekawy i refleksyjny program przypominający Jego osobę i nauczanie zaprezentowali w naszej szkole uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Chmielniku.



Tragiczne rekolekcje

Niektórzy komentatorzy określali tydzień żałoby po katastrofie prezydenckiego samolotu narodowymi rekolekcjami. Myślę, że to słuszne sformułowanie. Przeżycie tych dni, pochylenie się nad tą tragedią, mogło stać się dla nas okazją do ważnych życiowych refleksji, do duchowego wzrostu, może bardziej niż najpiękniejsza nawet, ale teoretyczna nauka.

W naszej szkolnej społeczności rozpoczęliśmy tę refleksję minutą ciszy dla uczczenia poległych przed lekcjami w poniedziałek (12 IV), potem intencjami codziennej modlitwy, poważnymi rozmowami przy różnych okazjach, a wreszcie udziałem w żałobnej Mszy Św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (16 IV). Niektórzy w piątek po południu wyjechali do Warszawy, aby w nocy oddać hołd Prezydentowi i jego małżonce w Pałacu Prezydenckim, po kilku godzinach oczekiwania w niezwykłej kolejce.

W tej szczególnej atmosferze przybliżaliśmy też sobie historię zbrodni katyńskiej. W środę (14 IV) po południowej modlitwie zapoznaliśmy się z sylwetką Bartłomieja Szczęcha - mieszkańca Chmielnika zamordowanego w Ostaszkowie i wspólnie obejrzeliśmy film "Katyń".



Rekolekcje

W dniach 1-3 lutego 2010 odbyły się wspólne rekolekcje uczniów naszego Gimnazjum i Liceum w Centrum Formacji Collegium Marianum w Przemyślu. Ochoczo wyruszyliśmy na to spotkanie, co potwierdza fakt, że ci z nas, którzy wzięli ze sobą telefony komórkowe, oddawali je dobrowolnie Siostrze Dyrektor, aby dobrze przeżyć ten czas. Konferencje prowadził ks. Daniel Trojnar oraz siostry felicjanki (s. Liliana i s. Karola). Również animatorzy Ruchu Światło – Życie wspierali nas w zajęciach. Hasło tegorocznych rekolekcji brzmiało: „Opamiętaj się!”. Poszczególne konferencje uświadamiały nam, jak ważne jest właśnie owo opamiętanie się. Dla każdego człowieka powinno być to swoistym drogowskazem, bo zerwanie z czynionym złem jest bardzo trudne. Podobnie jak przed rokiem, w drugim dniu rekolekcji przeznaczyliśmy sporo czasu i sił, aby znów, w sakramencie pokuty, powrócić do przyjaźni z Panem Bogiem.



Rekolekcje klas I gimnazjum 2010

Rekolekcje były dla nas czasem refleksji i własnej zadumy, ale także czasem poznania siebie. Nie tylko modliliśmy się, ale także oglądaliśmy ciekawe filmy oraz mieliśmy pouczające zajęcia z animatorami. W międzyczasie spożywaliśmy pyszne posiłki oraz mieliśmy czas wolny. Te 3 dni spędziliśmy bardzo miło. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dla nas tych rekolekcji. :)



Lednica 2009

Tym razem kilkunastu uczniów i absolwentów z naszej szkoły pod opieką p. Jana Dzierżanowskiego, wspólnie z młodzieżą KSM z naszej gminy, uczestniczyło w lednickim spotkaniu. Jak zwykle atmosfera była nieziemska ...



Przystępujemy do budowy

Podczas diecezjalnych uroczystości związanych z 30. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i 18. rocznicy pobytu Papieża-Polaka w Rzeszowie, które odbyły się 5 czerwca w Katedrze Rzeszowskiej, Siostra Dyrektor złożyła w imieniu naszych szkół deklarację przystąpienia do budowania żywego pomnika Jana Pawła II, czyli realizacji programu edukacyjnego pt. "Żywe Kamienie".
Szkolnymi koordynatorami programu zostali p. Barbara Jaworska i p. Paweł Ważny.



Rekolekcje szkolne

W dniach od 16 do 18 stycznia 2009 roku nasza szkolna wspólnota uczestniczyła w rekolekcjach zorganizowanych w Ośrodku Diecezjalnym Ruchu Światło Życie w Przemyślu. Te dni skupienia poprowadzili: diecezjalny moderator oazowy Ks. Daniel Trojnar oraz Siostra Karola Jurczak ze zgromadzenia Sióstr Felicjanek, a także swoją pomocą służyły Siostry Zachariasza i Lilianna przy wsparciu grupy świeckich animatorów Oazy. Podczas prelekcji zgłębialiśmy tematykę troski o życie w różnych jego aspektach. Towarzyszyły nam hasła podane przez s. Karolę: „coś dla ducha i coś dla ciała”. Te szczególne dni były okazją do wspólnego uczestnictwa w Liturgii Eucharystii oraz do pogłębionego przeżywania Adoracji żywego Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Mieliśmy możliwość skorzystania ze Spowiedzi św., a także sposobność do osobistej rozmowy z Kapłanem. Dzięki Siostrze Dyrektor Krzysztofie Koszyka, która była głównym koordynatorem rekolekcji, mieliśmy okazję do odwiedzenia Domu Prowincjalnego Sióstr Felicjanek w Przemyślu. Czas modlitwy przeplatał się z czasem rekreacji. Nie zabrakło dobrej zabawy przy muzyce. Niespodzianką dla wszystkich była wycieczka na tor saneczkowy – zjazd po takim torze to niebywała atrakcja. Dzięki wyprawie na Kopiec Tatarski mogliśmy podziwiać wspaniałą panoramę Przemyśla. Uczestnictwo w tegorocznych rekolekcjach było dla nas bogatym doświadczeniem duchowym i okazją do wspólnego przeżywania wielu niezapomnianych chwil. Uczestnik



Lednica 2006

X ogólnopolskie spotkanie młodych było okazją by zaorać lednickie pola i przygotować je na siew, na siew Słowa, które jednak zamiast na spopielaną od Słońca ziemię spadały prosto na żyzną glebę naszych serc. Więc pełni wiary odrzućmy wszystkie zbędne znaki i idźmy za Chrystusem, bo tylko On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Nie jesteśmy jednak sami w tej wędrówce. Duch Święty, nasz wspaniały pomocnik, tak jak na polach lednickich owiewał nam skroń, tak przez całą naszą podróż orzeźwia nasze serca i szepcze nam do ucha "Nie lękajcie się! Trwajcie mocni w wierze."

[Widzimy się za rok!]



Lednica 2005 – Spotkajmy się u Źródła

Już po raz IX lednickie pola zapełniły się młodymi ludźmi, którzy może nie zawsze wiedzą jak żyć i do czego dążyć, ale na pewno nie jest to im obojętne. Szukają swej drogi i próbują odnaleźć ją w Chrystusie. Na nowo przeżyte chrzest Polski i przełomowe chwile naszego narodu ukazały źródła i historię naszej wiary. Odnowienie własnego chrztu pomogło uświadomić co on tak naprawdę znaczy dla każdego z nas. Obfity deszcz nie zdołał ugasić żaru przepełniającego niejedno młode serce i tak naprawdę wszelkie relacje, felietony czy transmisje nie zdołają oddać tej atmosfery i przeżyć. Lednica 2000 to spotkanie, spotkanie z ludźmi i z Chrystusem, lecz należy pamiętać, że nie kończy się ono przejściem przez bramę rybę ale trwa, trwa w naszych sercach i... I Chwała Bogu!

L. E. D. N. I. C. A. - Ludzie Ewangelii Daleko Niosą Imię Chrystusa, Amen!

(do zobaczenia za rok!)



Copyright © 2005
by Public Comprehensive School of the Strug Valley in Chmielnik
All rights reserved.