Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu
w Chmielniku
Nasz projekt wyróżniony

Realizowany przez naszą szkołę w latach 2008-2010 w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Comenius Partnerskie Projekty Szkół projekt pt. "Oszczędzając energię, ratujesz świat", został wyróżniony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji - Narodową Agencję Programu, jako przykład dobrej praktyki.



Bieszczadzka ciuchcia

W przedostatnim dniu roku szkolnego klasy pierwsze gimnazjum wyjechały w Bieszczady. Pogoda nie sprzyjała, ale nic nie było w stanie zepsuć humoru i przeszkodzić w realizacji głównego punktu programu - wizyty w parku linowym.



Oszczędzajmy energię - spotkanie podsumowujące dwuletni program Comenius

Dnia 15.06.2010r. uczniowie naszego gimnazjum, którzy brali udział w programie Comenius „Uczymy się przez cale życie” w latach 2008-2010, przygotowali wraz z nauczycielkami (p. B. Ciepielą i E. Malec) spotkanie podsumowujące ich działania i wyjazdy w ramach projektu.
Na spotkanie zaproszono Siostrę Dyrektor, przedstawicieli Organu Prowadzącego szkołę, dyrektorów szkół z Chmielnika, uczniów biorących udział w projekcie wraz z rodzicami oraz nauczycieli.
Po przywitaniu gości głos zabrała pani B. Ciepiela omawiając krótko cele i zadania projektu.
Spotkaniu towarzyszyła prezentacja osiągnięć uczniowskich. Były opowiadania uczniów i nauczycieli o ich przeżyciach i doświadczeniach na wyjazdach zagranicznych oraz wyświetlanie zdjęć pokazujących państwa będące naszymi partnerami.
Równolegle przygotowano wystawę prac uczniów – ekodomy, ekoludki, plansze z przywiezionymi pamiątkami, folderami itp. Niezwykle pomocne okazały się zakupione przez nas w ramach projektu sztalugi.
Po zakończonych prezentacjach i obejrzeniu filmu niemego o oszczędzaniu wody, wszyscy mogli skorzystać z poczęstunku i wspólni podzielić się wrażeniami w czasie rozmów.
Na zakończenie goście otrzymali teczkę promującą projekt Comenius i zawierającą m.in. płytę z nagranymi prezentacjami wykonanymi w trakcie trwania programu.
Przesłaniem spotkania był temat realizowanego programu: Oszczędzając energię, oszczędzamy świat!



ZIELONA WYSPA czyli wyjazd na Isle of Wight

Między 7-11 maja 2010, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe
z projektu Socrates Comenius "Oszczędzając energię, oszczędzamy świat".
Tym razem było to spotkanie finalizujące dwuroczny projekt, które odbyło
się na brytyjskiej wyspie Isle Of Wight. Po dwugodzinnej podróży
lotniczej do Londynu oraz 2 godzinnej drodze do Portsmouth,
reprezentacja w składzie: opiekunowie: mgr Beata Ciepiela, mgr
Bartłomiej Grendys oraz uczniowie: Olga Żytka, Klaudia Koszela,
Krzysztof Kłósek i Mateusz Flak, dotarli na pęłną klifów wyspę. Podczas
wyjazdu mieliśmy okazję m.in. popłynąć katamaranem, zwiedzić rezydencję
królowej Wictorii z 16 wieku - Osborne House, zobaczyć Kościół Katolicki
w Ryde, pospacerować po molo oraz posadzić drzewka w lesie w Sandown. Do
tego odwiedziliśmy muzeum dinozaurów. Spotkanie zakończyła wspólna praca
w grupach w Sandown High School z młodzieżą z Włoch, Łotwy, Anglii i
Malty.



Spotkanie w Zabrzu

Właśnie dziś tzn. 25 listopada 2009 r. wróciłyśmy z Zabrza, gdzie odbywało się kolejne już spotkanie w ramach programu Comenius 2009/2010. Śląsk okazał się niezwykle gościnny i nasze uczestniczki: Karolina Bajda, Agnieszka Chwaszcz, Magdalena Kuźniar i Sandra Wojnarowicz zostały serdecznie ugoszczone przez tamtejsze rodziny. Już samo powitanie na dworcu wskazywało, że nasi gospodarze są ludźmi otwartymi i radosnymi.
Ja tzn. pani Ewelina Malec wraz z panią Beatą Ciepielą dostałyśmy się pod egidę zabieganej, ale mimo to pełnej energii koordynatorki z Zabrza- pani Iwony Słonki. Okazało się, że tym samym pociągiem co my, podróżowała grupa angielska wraz z główną koordynatorką Anthea, toteż w drodze do hotelu mogłyśmy zamienić kilka słów. Już na miejscu byli uczestnicy z Łatwy, Malty, a w drodze z Włoch.

Główne spotkania jakie odbywały się w dniach 22- 24 listopada, odbywały się w Zespole Szkół nr 10 w Zabrzu-Mikulczycach. Był to czas przedstawienia własnych rezultatów pracy nad oszczędzaniem wody, utrzymaniem kondycji ciała używając w tym celu środowiska oraz budowania wspólnie Eko-euro-domu. Za tą ostatnią aktywność odpowiadała nasza szkoła. Podczas spotkania koordynatorów, uczestnicy z wielu krajów przygotowywali plany i wykonywali rysunki euro-eko-domów, które potem łączyli tworząc wspólny europejski dom przyjazny środowisku. Trzeba tu napomknąć, że szczególną makietę takiego domu przygotowali wspólnie szkoły z Malty i Gozo.
Niemalże wybuch entuzjazmu zaobserwowano podczas oglądania filmu niemego o oszczędzaniu wody, za który to główni aktorzy- Matthew Sultana i Peter Attard z Gozo otrzymali od naszej łotewskiej grupy nauczycieli najwyższą nagrodę – z przymrożeniem oka- na miarę Oskara. Film włoski, ukazujący wodę jako cel kradzieży i morderstw w dalekiej przyszłości, był także niecodzienny i wzbudził uśmiech, ale i zadumę na wielu twarzach.

Wizytę w Zabrzu uświetniły występy zespołów tanecznych, wizyta w kopalni zabytkowej Guido oraz wspólne wyjazdy np. na lodowisko. Na jednym z takich wyjazdów brzmiał w uszach dźwięczny głos włoskiego ucznia, który wychwalał piękno imienia naszej uczennicy i o to chodzi, bo jest to wspólne poznawanie się, wspólna praca i pozostawienie śladu w pamięci o tematyce, o innych kulturach.
W czasie, kiedy uczniowie zmagali się na sali gimnastycznej z własnymi mięśniami i słabościami , ćwicząc się w różnych dyscyplinach, nauczyciele mieli czas na wspólną kolację, na której było wiele słów uznania w tym dla koordynatorów i gospodarzy, czas na wolne rozmowy.

W Zabrzu nasze wspólne działania mogli zobaczyć inni za pośrednictwem telewizji lokalnej, a my tutaj pozostawiamy ślad pisany. Już zaczynamy myśleć o następnych zadaniach i kolejnym spotkaniu, tym razem dla koordynatorów na Łotwie.

Od wszystkich uczestników spotkania przekazuję pozdrowienia.



Spotkanie w Mediolanie

Co działo się w Mediolanie? Na razie można popatrzeć, mamy nadzieję, że wkrótce też poczytać ...



Wyprawa do Mediolanu

W dniach 17-21 maja 2009 trójka naszych uczennic wraz z opiekunami uczestniczy w kolejnym po Malcie spotkaniu programu Comenius, tym razem w Gallarate koło Mediolanu. W czasie ostatnich miesięcy, w ramach projektu "Saving energy, saving the world" uczniowie wykonywali wiele aktywności; wypełniali ankietę na temat zużycia śmieci w ich domach, niektórzy tworzyli plakaty zachęcające do recyklingu, na lekcjach biologii i języka angielskiego były podejmowane tematy związne z projektem, a na końcu zostały stworzone prezentacje na temat badań zanieczyszczenia powietrza w Chmielniku metodą porostową oraz na temat systemu wywozu śmieci z naszej gminy. Teraz uczennice czeka czas prezentacji wszystkich dokonań podczas spotkania w Gallarate oraz poznawania swych rówieśników z innych krajów. A za nim nasi podróznicy wrócą z wrażeniami możemy przyglądnąć się szkole, która ich gości: www.liceogallarate.it
Jeśli ktoś chce prześledzić co dzieje się w projekcie i jakie szkoły w nim uczestniczą zachęcam: www.essw.eu.
Myślę, że warto przyjrzeć się też działaniom naszych kolegów i koleżanek z Zabrza: http://www.zs10-comenius.yoyo.pl



Malta 2008

Udało się!
Nie zgubiliśmy się podczas przesiadki na lotnisku w Düsseldorfie. Jeszcze 3 godziny lotu na wysokosci 12000 m. Niestety nad Alpami były chmury, ale za to rozstąpiły się nad Sycylią (widzieliśmy Etnę).
Pierwsze wrażenie po wylądowaniu na Malcie – wchodzimy do szklarni. Drugie – świat z kamieni. Prawie nie ma tu drzew, nawet żywopłoty są z kaktusów.
Bardzo miłe przyjęcie na Gozo w ulewnym deszczu. Szkoła przed remontem (nasz Sanepid dawno by ją zamknął), ale ludzie bardzo sympatyczni. Oprócz nas przyjechała jeszcze spora grupa z Zabrza oraz Angielki, Łotyszki i Włoszki (jesteśmy jedyną – oprócz gospodarzy – męską reprezentacją). Po pracy nad projektem czas na zwiedzanie – najpierw odwiedziliśmy wiejskie gospodarstwo, gdzie osobiście doiliśmy owce a potem robiliśmy (i jedli) ser. Wieczorem spacer po uroczym miasteczku i zabytkowej cytadeli. Następnego dnia wycieczka do megalitycznej świątyni sprzed 5 tysięcy lat i nad morze. Karol i Mateusz pograli też w piłkę z maltańczykami i załapali się u nich na dodatkową kolację (dla wszystkich była uroczysta kolacja w hotelu). W sobotę jeszcze jedna wspólna wycieczka (niesamowite nadmorskie krajobrazy i piękna architektura) a potem pożegnanie z niezwykle gościnnymi gospodarzami i przejazd na Maltę (czyli tę większą wyspę).
Tym razem trafiliśmy do luksusowego hotelu. Pierwszy szok przy kolacji – mimo najlepszych chęci nie udało się spróbować wszystkich smakołyków ze szwedzkiego stołu.
W niedzielę wycieczka śladami Św. Pawła, który zapoczątkował chrześcijaństwo na Malcie i zwiedzanie uroczych zaułków dawnej stolicy Mdiny.
W poniedziałek żegnamy uroczą wyspę i w ciągu niespełna 5 godzin przenosimy się z temperatury ponad + 20 do około 0 (tym razem chmury były nad Etną, ale za to widzieliśmy Wenecję i Alpy). Więcej o projekcie Comenius i spotkaniu na Malcie na stonie: http://www.essw.eu/ (w języku angielskim).



Copyright © 2005
by Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu w Chmielniku
Wszelkie prawa zastrzeżone.