Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu
w Chmielniku
Nasze pierwsze zajęcia w Domu Młodych

Po intensywnych wakacyjnych pracach budowlanych, Towarzystwo Przeciwdziałania Uzależnieniom "Trzeźwa Gmina" (nasz organ prowadzący), oddało do użytku Dom Młodych mieszczący się w dawnej szkole na "Ukrainie" (przysiółek Chmielnika u stóp wzgórza św. Marii Magdaleny). W jedną z październikowych sobót nasza szkoła wybrała się tam na pierwsze "terenowe" zajęcia. Niestety, ulewny deszcz nie pozwolił opuszczać budynku, ale też nudno nie było.
Pierwsza część to różne wesołe wygłupy (tzn. zabawy integracyjne), które rozkręciły trochę ospałe towarzystwo i pomogły skupić się podczas drugiej - poważnej części. Obejrzeliśmy wspólnie sztukę teatru telewizji "Inka 1946" opowiadającej o 18-letniej dziewczynie skazanej przez komunistyczny sąd na karę śmierci, za to, że była sanitariuszką w oddziale partyzanckim walczącym o niepodległą Polskę. Mogła uratować swoje życie, gdyby zgodziła się przekazać informacje o oddziale. Mimo okrutnych tortur nie zrobiła tego i umarła z okrzykiem "Niech żyje Polska !"
Po tym wstrząsającym spektaklu dyskutowaliśmy o postawie i cechach charakteru Inki, a także naszym współczesnym patriotyzmie. Chyba nikt nie wyszedł bez osobistych refleksji, które pomogły lepiej zrozumieć sens zbliżającego się Święta Niepodległości.Copyright © 2005
by Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu w Chmielniku
Wszelkie prawa zastrzeżone.