Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu
w Chmielniku
Ikony

Na zajęciach artystycznych z III klasą gimnazjum podjęliśmy się tematu „Ikona”. Po części teoretycznej zabraliśmy się za jej wykonanie. Oczywiście bardzo uprościliśmy niektóre etapy ze względu na czas i możliwości. W trakcie wykonania swojej ikonki uczniowie jednak odkryli w sobie takie cechy jak cierpliwość i precyzja. Jest to niesamowita wyprawa w bardzo ciekawy świat malarstwa sakralnego. Część uczniów wybrała sobie dość trudne wzorce, ale z wielkim zawzięciem i uporem pokonywała kolejne etapy.

Wystawa prac uczniów jest prezentowana w szkole.



Sympozjum Nauczycieli Plastyki

Po raz kolejny wzięliśmy udział w Sympozjum Nauczycieli Plastyki Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych (już trzecim). Program sympozjum był bardzo ciekawy, ponieważ były w nim tematy dotyczące rysunku, historii w sztuce oraz sztuki XXI wieku. Każdy nauczyciel miał możliwość uczestniczenia z dwoma uczniami i od nas były to uczennice – Magdalena Szpunar (IIa) i Aleksandra Leśniak (IIb). W czasie trwania Sympozjum dla nauczycieli, uczniowie zwiedzali pracownie Zespołu Szkół Plastycznych, które zrobiły na nich wielkie wrażenie. Mogli też wykonać rysunek postaci człowieka a następnie obejrzeć film.



Znowu plener

Piękna jesienna pogoda spowodowała, że ponownie wybraliśmy się na plener do Domu
Młodych i okolic. Tym razem nie musieliśmy się chować do altanki, a rozproszyliśmy się
po całym terenie w poszukiwaniu ciekawych miejsc. Uczestnikami pleneru była klasa IIa
gimnazjum. Młodzież bardzo odpowiedzialnie potraktowała postawione zadania. Każdy
uczestnik na miarę swoich możliwości pięknie utrwalił fragment pejzażu, który sam wybrał.
Na koniec wspólnie zgromadziliśmy się przy ognisku, aby podyskutować, pożartować i
posmakować (według tradycji) smacznej kiełbaski.



Action painting - malarstwo gestu

Action painting cieszy się u młodych ludzi dużym zainteresowaniem. Jest to swobodna forma
aktywności artystycznej i powstawanie niezwykle ciekawych i nieprzewidywalnych efektów.
Wspólnie z młodzieżą III klasy naszego gimnazjum tym razem na zewnątrz i na większym formacie
próbowaliśmy odtworzyć proces powstawania dzieła malarskiego z tego gatunku. Oczywiście poziom
emocji w trakcie tworzenia był dość wysoki, ponieważ każdy chciał zostawić swój ślad na wspólnym
obrazie i chociaż na chwilę poczuć się jak Jackson Pollock. Już zaczyna być tradycją że po zakończeniu
wspólnego tworzenia niektórzy sprawdzają czy odcienie pewnych barw znajdujących się na obrazie są
do twarzy koleżankom z klasy. Cały ten wspólnie spędzony czas przyniósł ciekawe efekty a także był
bogaty w żarty i przepełniony życzliwością.



Jesienny plener

I znowu jesień. I znowu przyroda ubiera swoją ostatnią kreację, ścieląc nam pod nogi swój złoty dywan. I szkoda, że znowu na chwilę, bo chce się ją zatrzymać. Z inicjatywy uczniów klasy IIb naszego gimnazjum zorganizowaliśmy plener malarski. Za miejsce wybraliśmy Dom Młodych i jego okolice. Ten bezpośredni kontakt z przyrodą zaowocował pięknie wykonanymi pracami. Na czas przelotnych opadów obszerna altanka dawała nam schronienie. Uwieńczyliśmy nasz pobyt gromadząc się przy ognisku, rozmawiając, żartując i zajadając smaczną kiełbasę z grilla.



Szkolna galeria

Prezentujemy prace uczniów klasy IIIa gimnazjum wykonane na zajęciach artystycznych. Prace przypominające witraże są niezwykle trudne do wykonania oraz wymagające dużo czasu, poświęcenia, precyzji i cierpliwości. Zróżnicowane predyspozycje plastyczne uczniów i stereotypy w tym zakresie nie zniechęciły młodzieży, aby powstały tak wyjątkowe i piękne realizacje. Każdy autor dobierał temat do swoich możliwości i umiejętności. Proces wykonania takiego zadania jest bardzo skomplikowany, ponieważ wymaga wielkiej precyzji, skupienia i kontroli na każdym etapie powstawania dzieła. Klasa po raz kolejny solidnie i odpowiedzialnie wykonała niełatwe zadanie.



II Sympozjum Nauczycieli Plastyki

18 stycznia 2012 roku w Galerii Miejskiej przy Zespole Sztuk Plastycznych odbyło się II Sympozjum Nauczycieli Plastyki. Od nas udział wzięli nauczyciel plastyki Oleg Czyżowski i dwie uzdolnione uczennice gimnazjum: Agnieszka Ciura (kl. IIIa) i Paulina Gibała (IIIb). Zaproszeni zostaliśmy przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie i projekt systemowy Podkarpackie Szkolenie Informatyczno-Metodyczne. Grupa nauczycieli wysłuchała szereg interesujących wykładów i prezentacji na temat „Jak czytać dzieło”, Percepcja-Ekspresja-Recepcja sztuki, czyli realizacja w praktyce nowej podstawy programowej nauczania plastyki. Grupa uczniów w tym samym czasie wykonała pracę malarską wspólnie z młodzieżą Zespołu Szkół Plastycznych, następnie pod opieką nauczycieli i uczniów szkoły zwiedziła pracownie, a później zwiedziła wystawę Galerii Miejskiej ZSP i szkolnych pracowni metaloplastyki, snycerstwa, technik graficznych i dekorowania wnętrz. Podsumowując, szkolenia były bardzo ciekawe i wartościowe dla obu grup.



Action painting

W dniu 5.12.2011 na zajęciach z plastyki, na zakończenie tematu „W zasięgu ręki – sztuka współczesna”, z młodzieżą z III-b SG wykonaliśmy wspólne dzieło z gatunku „Action painting”. Proces tworzenia bardzo się spodobał uczniom, każdy brał udział. Po wykonaniu pracy uczestnicy kontynuowali proces twórczy, z tym, że na twarzach kolegów i koleżanek (Faces painting).



Warsztaty plastyczne

Od września do grudnia 2010 roku były przeprowadzone z uczniami gimnazjum warsztaty plastyczne w ramach projektu „W trosce o lepsze jutro” realizowanego w Programie Operacyjnym Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Warsztaty przeprowadził nauczyciel plastyki p. Oleg Czyżowski. Uczestnictwo w warsztatach umożliwiło uczniom zapoznanie się z bardzo popularną techniką malarską i wykonanie obrazu w tej technice, oraz wykonanie skomplikowanej wycinanki opierając się na wzorach wycinanki kurpiowskiej i łowickiej.



Plener malarski z historią w tle

Klasa I gimnazjum uczestniczyła 13 października w plenerze malarskim inspirowanym historią chmielnickiej Armii Krajowej. Pod kierunkiem prof. Olega Czyżowskiego wybrali się w rejon Lasu Borkowskiego, gdzie podczas wojny "Wedeta" miała swój tajną ziemiankę. Po pracy udali się do "Domu Młodych", aby posilić się kiełbasą z ogniska. Były to kolejne warsztaty w ramach programu "Patriotyzm Jutra" projekt edukacyjny "TACY JAK MY - młodzi historycy poznają losy swoich rówieśników w okresie II wojny światowej" dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".



Plener malarski klasy I - czerwiec 2008

Z 18 na 19 czerwca 2008 roku w Domu Młodzieży „Harcówka” na Magdalence odbył się plener malarski z udziałem I klasy Społecznego Gimnazjum pod opieką p. O. Czyżowskiego. Celem pleneru było utrwalenie pięknych widoków wokół Harcówki. Po ciężkiej i wyczerpującej pracy był zorganizowany przegląd prac i wystawa. Wieczorem ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek oraz mnóstwo żartów i humoru. Na koniec dnia oglądanie ciekawych filmów na wytrwanie, czyli noc filmowa.



Copyright © 2005
by Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu w Chmielniku
Wszelkie prawa zastrzeżone.