Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu
w Chmielniku
Radość po egzaminie

Ogłoszone niedawno wyniki egzaminu gimnazjalnego są dla nas powodem dużej satysfakcji. Ze wszystkich przedmiotów nasi uczniowie uzyskali rezultaty znacznie przewyższające średnie w powiecie, województwie czy w kraju. Najlepiej napisali egzamin z języka polskiego uzyskując średnio 83% prawidłowych odpowiedzi (w powiecie – 70%). W 9 stopniowej skali staninowej plasuje to nas w najwyższym przedziale, co oznacza, że ponad 95% szkół w Polsce miało gorszy wynik. Tylko jedno gimnazjum, spośród prowadzonych przez miasto Rzeszów, uzyskało taką samą średnią – pozostałe znacznie gorsze.

Bardzo wysokie wyniki uzyskali też nasi uczniowie z pozostałych egzaminów (historia i WOS, matematyka, przedmioty przyrodnicze, język niemiecki). Znaleźliśmy się w 8. staninie, czyli za nami jest co najmniej 88% gimnazjów w Polsce. Spośród gimnazjów prowadzonych przez miasto Rzeszów tylko 1-2 miały wyższe średnie wyniki z tych przedmiotów. Najsłabiej wypadł język angielski na poziomie podstawowym (7. stanin – wysoki), ale i tutaj średni wynik był znacznie lepszy niż w powiecie i województwie, więc nie mamy prawa narzekać.



Konkursy recytatorskie

Teatr Nowy w Rzeszowie zorganizował w miesiącu marcu konkurs recytatorski dotyczący twórczości K. K. Baczynskiego, oczywiście nie mogło tam zabraknąć i naszych uczniów. Byliśmy najmłodszą wiekowo grupą,a mimo to udało nam się zdobyć aż 3 wyróżnienia (Patryk Nazimek, Patrycja Sroka, Patrycja Malinowska). Oczywiście skorzystaliśmy z kolejnego zaproszenia, tym razem recytowaliśmy wiersze Zbigniewa Herberta i znów udało nam się wrócić z nagrodą (Patryk Nazimek).



Konkurs historyczny w Błażowej

6 czerwca 2014 r. w błażowskim gimnazjum odbył się finał Międzygimnazjalnego Konkursu Historycznego pod hasłem "Pierwsza wojna światowa i walka Polaków o granice". Nasza reprezentacja w składzie: Aleksandra Bartosz, Maja Dzierżak i Aleksandra Leśniak zajęła 3 miejsce. Indywidualnie najlepiej spisała się Ola Bartosz zajmując 2 miejsce. Więcej o konkursie na stronie gimnazjum w Błażowej.



Pielgrzymka Obrońców Życia na Jasną Górę - sukces Grześka

W sobotę 22 marca 2014 roku odbyła się XXXIV Pielgrzymka Obrońców Życia na Jasną Górę. Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył i homilię wygłosił metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.
Dalsza część spotkania odbyła się w Sali o. Kordeckiego. Odmówiono Różaniec z rozważaniami pod przewodnictwem ks. bp Jana Szkodonia, a następnie wysłuchano prelekcji m.in. Jakuba Bałtroszewicza - koordynatora polskiego komitetu narodowego „Jeden z nas”, dr Pawła Wosickiego – prezesa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, a także Ewy Kowalewskiej - dyrektora Human Life International-Polska.
Po wykładach przedstawiono wyniki X edycji konkursu im. bł. ks. J. Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i multimedialnej. Uczeń klasy trzeciej naszej szkoły - Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Doliny Strugu w Chmielniku – Grzegorz Starzak został laureatem III nagrody w kategorii multimedialnej. To już drugi sukces Grzesia w tej dziedzinie, gdyż rok temu zdobył II nagrodę w tej samej kategorii.

Nagrodzony spot można zobaczyć tutaj



Wyróżnienie Grześka

W tym roku Grzegorz Starzak uczeń III klasy LO otrzymał wyróżnienie za udział w diecezjalnym etapie XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej na temat „Męczennicy XX wieku - Świadkowie wiary”.



Po niemiecku też można (ładnie) spiewać...

We wtorek 25.02.2014 roku wzięliśmy udział w VIII WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PROZY I POEZJI NIEMIECKOJĘZYCZNEJ w Tyczynie. Wykonaliśmy dwa wiersze: "Liebe" E. Strittatter - Maja Dzierżak i "Erlkönig" J. W. Geoethego - Marcin Nizioł. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie przygotowali piosenki - tym razem ludowej "Wenn ich ein Vöglein wär". W skład zespołu weszły wokalistki: Patrycja Sroka i Patrycja Malinowska, oraz Miłka Życzyńska (skrzypce) i Marcin Nizioł (gitara).
Z niemałymi kłopotami, bo z chorymi gardłami dotarliśmy na miejsce. Prezentacje wszystkich uczestników trwały około 1,5 godziny. Poszło nam całkiem nieźle. Około 12.00 nastąpiła chwila przerwy na drożdżówkę. Po niej rozpoczęły się warsztaty muzyczne, podczas których śpiewaliśmy znane piosenki w wersjach niemieckojęzycznych. Była 13.30 - a my byliśmy wyczerpani i chcieliśmy do domu. Zaczęto ogłaszać werdykt. Okazało się, że pierwsze miejsce w kategorii poezji otrzymał Marcin Nizioł (kl. III a) - no nieźle! Ale to jeszcze nie wszystko. Drugie miejsce w kategorii piosenki niemieckojęzycznej zdobyły Patrycja i Patrycja (kl. IIIa). Dumni, zmęczeni, uradowani wróciliśmy do Chmielnika.



Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Stypendystką Prezesa Rady ministrów za wyniki w nauce na rok szkolny 2013/2014 została uczennica klasy III LO Marzena Janda. Uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom odbyło się 17 grudnia 2013 roku w budynku Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.



Znowu sukces!

Uczniowie Społecznego Gimnazjum wzięli udział w konkursie plastycznym „Ratunku przemoc!!! Co robić? ” który był realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chmielniku. W kategorii gimnazjum uczennica klasy IIb Daria Pyziak otrzymała główną nagrodę, uczennica klasy IIIb Aleksandra Leśniak – wyróżnienie, uczennica IIIa Magdalena Szpunar – nagrodę pocieszenia. Gratulujemy!



Jest optymistycznie!

4 czerwca redakcja gazetki szkolnej OPTYMISTA wzięła udział w podsumowaniu I Wojewódzkiego Konkursu Gazet Szkolnych w gościnnych progach Wyzszej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Kielnarowej. W wyniku obrad jury gazeta Społecznego Gimnazjum i Liceum Doliny Strugu Strugu znalazła się w gronie laureatów otrzymując wyróżnienie. W tym miejscu warto dodać, że konkurs był adresowany głównie do szkół ponadgimnazjalnych a kilka szkół uczestniczących w konkursie było spoza województwa. Imprezie patronowali - Wojewoda Podkarpacki, Podkarpacki Kurator Oświaty, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.



Bieg Wielkanocny

Reprezentacja naszych szkół wzięła udział w V RZESZOWSKIM BIEGU WIELKANOCNYM zorganizowanym 20.04.2013 r. przez Salos „Don Bosco” i SM „Nowe Miasto”w Rzeszowie. Indywidualnie nie udało się wskoczyć na podium, ale wszyscy zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce i w rezultacie chłopcy z gimnazjum zajęli drużynowo II miejsce i otrzymali puchar.

Gratulujemy!



Dziewczyny, brawo!

Regionalne Towarzystwo Rolno- Przemysłowe „Dolina Strugu” organizowało konkurs na stworzenie logo Doliny Strugu. Był on adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z gmin Doliny Strugu. Do konkursu zgłosiło się 182 uczestników.

Z naszego gimnazjum wzięło w nim udział dziewięć osób i dwie z nich znalazły się wśród laureatów. Są nimi Sylwia Jaworska (kl. IIb) – główna nagroda (laptop) i Anna Jaworska (kl. III) - nagroda uznania (pendrive 16Gb).
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim, którzy brali udział w tym konkursie.



Grzesiek laureatem

Grzegorz Starzak (II LO) został laureatem IX edycji Konkursu o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki dla młodzieży w wieku od 14 do 19 lat "Pomóż ocalić życie bezbronnemu". W ogólnopolskiej konkurencji zajął II miejsce w kategorii multimedialnej. Sukces przyniósł mu spot, który można obejrzeć tu: http://www.youtube.com/watch?v=5OiG7KowCL8

(wypowiedzi występujących w nim osób wynikają ze scenariusza filmu, a nie ich osobistych poglądów)



Sukces Magdy

6 marca 2013 r. w Publicznym Gimnazjum im Jana Pawła II w Tyczynie odbył się VIII Wojewódzki Konkurs Recytacji Prozy i Poezji Niemieckojęzycznej. Wzorem lat ubiegłych nie zabrakło i tym razemreprezentantów naszej szkoły. Magdalena Bajda z klasy III gimnazjum pokazała swoje umiejętnościjęzykowe i aktorskie prezentując prozę "Mutter bekommt kein Geld" Wilhelma Rabbe i wiersz "Mutterhat immer" Annette von Droste-Hulshoff. Jurorzy z dużym zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy śledzili występ Magdy i docenili jej talent przyznając wysokie II miejsce.



Grzesiek blisko awansu

Grzegorz Starzak z kl. II LO wziął udział w diecezjalnym etapie XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej, której temat w tym roku brzmiał: "Święci Apostołowie Piotr i Paweł - urząd i charyzmaty w Kościele". Wśród 113 startujących uplasował się na 6-tym miejscu. Do 3-go miejsca i awansu do finału ogólnopolskiego zabrakło mu 1,5 pkt.

Gratulujemy!!!



Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Stypendystą Prezesa Rady Ministrów za wyniki w nauce na rok szkolny 2012/2013 został Karol Jaworski z kl. III LO. 18 grudnia 2012 r. uczestniczył wraz z S. Dyrektor w uroczystości wręczenia dyplomów.



„Nakręć się na zdrowie”

Wszystko zaczęło się jeszcze w ubiegłym roku szkolnym, kiedy dowiedzieliśmy się o II edycji konkursu „Nakręć się na zdrowie”. Od tamtego czasu (a dokładnie od 23.02.2012 r.) pracowaliśmy nad spotem reklamującym zdrowe odżywianie. Stworzyliśmy zespół w składzie: Sylwia Ostrowska, Sara Madera, Olaf Czaja, Krzysztof Kłósek i Grzegorz Starzak, z opiekunem – panią profesor Eweliną Malec. W tym okresie stworzyliśmy 17 raportów, zarówno w formie tekstu, rysunku i filmu. Mimo niezbyt dobrego startu (po pierwszej części zajmowaliśmy 105 miejsce) nie poddawaliśmy się i tak się stało, że w ubiegły poniedziałek (22.10) wyruszyliśmy do Warszawy jako laureaci.
Po południu opuściliśmy Chmielnik, jadąc z panem profesorem Janem Dzierżanowskim w stronę stolicy. Warunki na drodze nie były najlepsze, ale wieczorem dotarliśmy na miejsce noclegu (który także załatwił nam pan prof. Jan ;)). Następnego dnia udaliśmy się do siedziby Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w której nastąpiło rozdanie nagród. Pozwiedzaliśmy miasto i wracając do samochodu (czas na płatnym parkingu się kończył :( ) trafiliśmy na ogłoszenie o koncercie Grzegorza Turnaua. Nie chcieliśmy zmarnować takiej okazji, dokupiliśmy trochę minut na parkingu i zostaliśmy.
W międzyczasie byliśmy w manufakturze cukierków; popatrzyliśmy i skosztowaliśmy świeżych(!) cukierków. Po świetnym koncercie musieliśmy wracać do domu, żeby przygotować się do szkoły na następny dzień... :D

Podsumowując:
Zajęliśmy I miejsce – za najlepszy spot reklamowy
II miejsce – za najlepszy spot i najlepszy reportaż w ocenie internautów (serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy oddali na nas głos)
VI miejsce – w kategorii najlepszy reportaż
III miejsce w ogólnej klasyfikacji.

Jednak największym sukcesem dla nas jest to, że razem potrafiliśmy coś osiągnąć i zrobić od początku do końca.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji filmów, kierujemy szczególne podziękowania w stronę Kuby Dzierżaka, który użyczył nam swojego głosu.

Nasze prace dostępne są w sieci (na przykład tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=ciL4V02BGRQ ) na YT, oraz na stronie konkursowej (www.filmnazdrowie.pl).



Stypendium Prezesa Rady Ministrów

22 grudnia 2011 r. Podkarpacki Kurator Oświaty uroczyście wręczył dyplomy stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Z naszej szkoły w tym roku został nim Karol Jaworski (II LO).

Gratulujemy!!!



Kamil najlepszy w Polsce

W finale Ogólnopolskiego Konkursu Tematycznego "Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989", który odbył się 4 czerwca 2011 r. w I LO w Krakowie, najlepszym okazał się Kamil Kopala uczeń II klasy SLODS. Konkurs polegał na napisaniu pracy o tematyce historycznej. Autorzy trzech nalepszych prac w każdym województwie zakwalifikowali się do finału w Krakowie, gdzie już ustnie prezentowali swoje prace i odpowiadali na związane z ich tematyką pytania komisji.

Praca Kamila poświęcona była postaci ks. Józefa Wolskiego - byłego proboszcza parafii Zabratówka i opowiadała o problemach z utworzeniem parafii i budową kościoła w Zabratówce w okresie rządów komunistycznych. Pisząc ją Kamil oparł się na wspomnieniach ks. Wolskiego i p. Alfreda Kusza - członka rady parafialnej. Przeanalizował też dokumenty z tamtych lat znajdujące się w parafialnym archiwum i udostępnione przez aktualnego proboszcza ks. Stanisława Orszaka. Aby dobrze zrozumieć realia tamtych czasów zapoznał się z publikacjami historyków dotyczącymi stosunków państwo-kościół i budownictwa sakralnego w diecezji przemyskiej.

Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły w uzyskaniu materiałów potrzebnych do przygotowania pracy.



Wyróżniona recytacja

Uczniowie Społecznego Gimnazjum Doliny Strugu w Chmielniku dosyć cylkicznie pojawiają się na Konkursach Recytacji Prozy i Poezji Niemieckojęzycznej organizowanej przez Publiczne Gimnazjum w Tyczynie. Zazwyczaj brały w nich udział szkoły z krainy zwanej Doliną Strugu (z gmin Tyczyn, Hyżne, Chmielnik i Błażowa) a uczniowie naszej szkoły zawsze przywozili ze sobą "trofea" zajmowanych miejsc. W tym roku do konkursu zaproszone zostały także szkoły rzeszowskie. Nie przeszkodziło to jednak uczennicy klasy II naszego gimnazjum Jolancie Tadli zdobyć uznanie komisji i otrzymać wyróżnienie za recytację opowiadania Christiny Nöstlinger "Ich merke doch, dass du was hast."



Stypendium

Stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2010/2011 otrzymał Mateusz Dzieszko (II LO).



Szlakiem "Zapory"

Reprezentacja naszych szkół w składzie:
Agnieszka Dzieszko (III gim), Mateusz Dzieszko (II LO), Mateusz Flak (I LO), Konrad Kusz (II LO) i Dawid Krupczak (IIa gim) pod kierunkiem Mateusza Fajgera (absolwent) uczestniczyła w rajdzie pieszym dla młodzieży na obszarze Puszczy Sandomierskiej „Szlakiem Zgrupowania Partyzanckiego Zrzeszenia WiN mjr. Hieronima Dekutowskiego »Zapory«” organizowanym przez rzeszowski oddział IPN w dniach 15–17 września 2010 r. W rajdowej klasyfikacji zajęli I miejsce i w ten sposób zasilili szkolną bibliotekę w wiele cennych książek historycznych.

Gratulujemy! P.S. Dziękujemy Panu Maciejowi Rędziniakowi z IPN za udostępnienie fotografii.



Sukces Kamila

Uczeń naszego liceum Kamil Kopala został wyróżniony listem gratulacyjnym za pracę pod tytułem „Co będzie z tym Wisłokiem?” uczestnicząc w XX Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym organizowanym przez Pałac Młodzieży w Katowicach.
Do dwudziestej jubileuszowej edycji konkursu zgłosiło się 457 uczniów ze szkół gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych różnego typu, reprezentujących wszystkie województwa naszego kraju.
Nadesłano 239 prac konkursowych, w tym 190 ze szkół ponadgimnazjalnych. Komisja Konkursowa, pod przewodnictwem prof. dr hab. Aleksandra Herczka, sprawdziła nadesłane prace i wytypowała do finału konkursu: do sesji referatowej - 9 prac oraz do sesji posterowej - 19 prac. Listami gratulacyjnymi Komisja uhonorowała 33 prace.

Serdecznie gratulujemy kolejnego sukcesu.



Matura 2010

Po bardzo satysfakcjonujących wynikach egzaminu gimnazjalnego przyszła kolej na chwilę prawdy dla maturzystów.
Oni również nie zawiedli - zgodnie z tradycją szkoły wszyscy zdali egzamin. W tak małej grupie trudno o jakieś zestawienia statystyczne (niektóre przedmioty zdawali pojedynczy uczniowie), ale możemy odnotować, że wynik wyższy niż średni uzyskali oni z języka polskiego (na poziomie rozszerzonym), języka angielskiego, geografii (na poziomie rozszerzonym) i historii.

Gratulacje!



Co wiemy o ostatnim królu Polski?

7 czerwca w gimnazjum w Dynowie odbył się konkurs historyczny poświęcony czasom Stanisława Augusta Poniatowskiego, w którym uczestniczyły trzyosobowe reprezentacje gimnazjów w Chmielniku, Hyżnem, Tyczynie i oczywiście w Dynowie. W pierwszej części uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test, a w drugiej w dosyć oryginalnej formie odpowiadali na wylosowane pytania (które najpierw trzeba było wylicytować korzystając z przygotowanej przez organizatorów waluty).
Nasza reprezentacja w składzie Karol Jaworski, Patryk Kozak i Krzysztof Trefon spisała się nieźle. W konkurencji indywidualnej Karol Jaworski zajął 3 miejsce ustępując tylko uczennicom z Hyżnego. W rywalizacji zespołowej zajęliśmy również 3 miejsce.



Nasi w finale

Karol Jaworski i Krzysztof Kłósek zakwalifikowali się do diecezjalnego finału Konkursu Wiedzy Religijnej dla gimnazjalistów.Gratulujemy, życzymy efektywnej dalszej nauki i sukcesu w ostatecznej rozgrywce.



Stypendium Prezesa RM

Jak co roku najlepsi uczniowie szkół kończących się maturą uroczyście otrzymali stypendia Prezesa Rady Ministrów. W naszym LO była to Teresa Dziura z kl. III.
Gratulujemy!



Konkurs recytatorski

Z okazji Roku Juliusza Słowackiego Zespół Szkół w Błażowej zorganizował 10 grudnia 2009 r. konkurs recytatorski. Nasze gimnazjum reprezentowane było przez trzy uczennice: Katarzynę Dziurę (kl. Ia), Dominikę Szczypek i Olgę Żytkę (kl. III), przygotowane przez prof. Barbarę Strzelec.
Dominika Szczypek zajęła w konkursie pierwsze, a Olga Żytka trzecie miejsce.

Gratulujemy !!!



Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii

Kamil Kopala z klasy trzeciej gimnazjum zdobył jedną z trzech głównych
nagród w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Odnawialnych Źródłach
Energii w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Promocyjnej OZE. Praca konkursowa
bardzo spodobała się jury. Po odbiór nagrody Kamil pojechał do Poznania
21 maja 2009 r. (zdjęcia z uroczystości w dziale "Wycieczki").



Stypendium Prezesa Rady Ministrów

9 grudnia 2008 r. Teresa Dziura z kl. II LO jako najlepsza uczennica w szkole otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów. Gratulacje!



Bardzo dobrze zdany egzamin

Chyba we wszystkich gimnazjach w Polsce, dzisiejszy dzień zaczynał się od pełnego napięcia oczekiwania na otwarcie koperty z wynikami egzaminu. Wkrótce okaże się czy możemy cieszyć się z finału 3-letniej pracy ...
Wreszcie wszystko jasne, jest się z czego cieszyć!
Tradycyjnie już wyniki naszych trzecioklasistów w części humanistycznej znacznie przewyższały średni wynik w kraju - w tym roku aż o 5 punktów. Nawet najniższe wyniki w naszej szkole były wyższe od średniego. Po raz pierwszy w historii szkoły uplasowaliśmy się w staninie "bardzo wysoki".
Również w części matematyczno-przyrodniczej wyniki były wyższe niż przeciętne w Polsce(stanin "wyżej średni").

Pełna informacja o wynikach:
http://wynikiegzaminow.pl/cke_2008.jsp?id=210066_gh#
http://wynikiegzaminow.pl/cke_2008.jsp?id=210066_gm#



Nasze prace w BWA

Uczniowie Społecznego Gimnazjum w Chmielniku wzięli udział w kwalifikacjach do X Jubileuszowego Podkarpackiego Przeglądu Plastyki Dzieci i Młodzieży. Z dwudziestu nadesłanych na wystawę w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznym zakwalifikowano sześć. Ich autorzy to: Beniamin Ostrowski II klasa, Kinga Kozak II klasa, Zuzanna Pyziak II klasa, Mariusz Ziaja II klasa, Mateusz Korbecki III klasa, Sebastian Rusinek II klasa.
Autorzy zakwalifikowanych prac wraz z nauczycielem O. Czyżowskim byli obecni na otwarciu wystawy w BWA. Wystawa została zorganizowana pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego i trwała od 8 maja do 1 czerwca.



Zawody w halowej piłce nożnej

Dnia 09.04.2008 r. drużyna piłkarska z naszej szkoły w składzie: Mateusz Fajger, Dawid Kusz, Jacek Gibała, Łukasz Szura, Artur Hadała, Wojtek Ziaja, Emanuel Mackiewicz, Mateusz Flak i Michał Pyziak pojechała na zawody w piłce nożnej. Wszystkie rozgrywki odbyły sie na sali gimnastycznej gimnazjum w Tyczynie. W turnieju prócz naszej szkoły brały udział Publiczne Gimnazjum z Chmielnika, gimnazjum z Tyczyna i gimnazjum z Siedlisk. W ostatecznej klasyfikacji nasza drużyna zajęła II miejsce, pokonując dużo większe gimnazja. Jacek Gibała został "królem strzelców" turnieju strzelając 5 bramek we wszystkich meczach.

Wyniki meczów:
SGDS - Tyczyn 1:3
SGDS - Publiczne Gim. w Chmielniku 2:1
SGDS - Siedliska 3:1

Klasyfikacja ogólna drużyn:
1 miejsce Tyczyn
2 miejsce SGDS
3 miejsce Siedliska
4 miejsce Publiczne Gim. z Chmielnika



Najlepsi niemieckojęzyczni recytatorzy Doliny Strugu

19 lutego 2008 odbył się w Publicznym Gimnazjum w Tyczynie II Konkurs Recytacji Prozy i Poezji Niemieckojezycznej Szkól Doliny Strugu, pod patronatem Honorowego Konsula Republiki Federalnej Niemiec.
Młodzież prezentowała swoje utwory w dwóch kategoriach: recytacji i śpiewu: prozy i poezji.

Nasi reprezentanci ( z klasy I gimnazjum) przygotowani przez Pana Pawła Ważnego zdominowali kategorię recytacji zajmując:
Karol Jaworski - I miejsce
Dominika Szczypek i Klaudia Koszela - II miejsce

Gratulujemy !!!



Udany debiut

Podobno spiewać każdy może, ale niektórym wychodzi to lepiej (a niektórym gorzej). W naszej szkole tych, którym wychodzi lepiej nigdy nie brakowało, ale życie płynie i wielu najaktywniejszych miłośników sztuki wokalnej już nas opuściło. Tym bardziej cieszy sukces uczennic pierwszej klasy gimnazjum. Weronika Czyżowska, Dominika Szczypek i Olga Żytka pod kierunkiem Pana Pawła Ważnego stworzyły zespół "TRIO PRO DEO" i uzyskały wyróżnienie w V Konkursie Polskiej i Obcojęzycznej Piosenki Religijnej "Laudate Deo" zorganizowanym przez Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie.
Gratulujemy!



Matura 2007

Wszyscy tegoroczni absolwenci zadali egzamin maturalny. Gratuluję i zapraszam po odbiór świadectw dojrzałości w piątek (29 czerwca) o godz. 9.00.



Zawody siłaczy

Dobrze spisała się reprezentacja naszego gimnazjum w zawodach sportowych (dyscypliny siłowe) gimnazjów Doliny Strugu w Budziwoju. Uczeń klasy III Marcin Sitarz zajął I miejsce w rzucie piłką lekarską.
Gratulacje!



Wyróżnienie w konkursie plastycznym

Kinga Szczęch z klasy I gimnazjum uzyskała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Bałtyk dziś, wczoraj, jutro” organizowanym przez "The Baltic Sea Project - Polska".
Gratulujemy!



Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2007

Bardzo cieszymy się z tegorocznych wyników egzaminu gimnazjalnego.
Część humanistyczna: nasz wynik 34,5 plasuje nas w staninie "wysokim" (7 na 9). Utrzymujemy się na tym poziomie od 4 lat i oby tak dalej. Jest on wyższy od wszystkich śrenich - krajowej (31,48), krajowej dla szkół niepublicznych (34,21), wojewódzkiej (32,0), powiatowej (31,8) i gminnej (33,9).
Część matematyczno-przyrodnicza: nasz wynik 26,4 plasuje nas w staninie "wyżej średnim" (6 na 9) i jest to najlepszy wynik w dotychczasowej historii szkoły. Jesteśmy poniżej średniej dla szkół niepublicznych (29,71), ale przewyższamy wszystkie pozostałe - krajową (25,31), wojewódzką (24,9), powiatową (24,9) i gminną (25,7).
Gratuluję uczniom i dziękuję nauczycielom za wytrwałą solidną pracę, która przynosi coraz lepsze efekty.



Podkarpacka Tęcza

19 kwietnia 2007r. uczniowie SGDS Zuzanna Pyziak i Kamil Kopala z I G godnie reprezentowali naszą szkołę w Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Eko- Podkarpacie” organizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie.
W kategorii recytatorsko-inscenizacyjnej wzięło udział 29 osób. Tylko 6 uczestników otrzymało wyróżnienia i nagrody książkowe, wśród nich znaleźli się Kamil i Zuzia. Profesjonalne jury wysoko oceniło poziom przygotowania naszych przedstawicieli, szczególnie ładną interpretację odpowiednio dobranych utworów poetyckich.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!



Wyróżnienie dla Optymisty

Nasza gazetka otrzymała wyróżnienie w II Podkarpackim Konkursie Gazetek Szkolnych, organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie (Filia w Leżajsku).

Serdeczne podziękowania dla p. Ryszarda Mścisza za udostępnienie zdjęć z imprezy.



Przyroda - moja miłość...

Barbara Krupczak, uczennica kl. I LO zdobyła II miejsce w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez LOP w Kielcach, przy współpracy z Akademią Świętokrzyską. Konkurs dotyczył napisania opowiadania o tematyce przyrodniczej które było związane z tematem głównym „Przyroda moja miłość”. Praca Basi, która skupiała się wokół tworzenia zielnika znalazła się wśród innych w specjalnym wydaniu ALMANACHU.



Powodzenia w dalszej edukacji!

Przed trzema laty, gdy zaczynali naukę w liceum, nie kryli swoich obaw co do studniówki i matury. W lutym po powrocie z Krakowa (studniówka na Balu Galicyjskim prowadzonym przez naszych wodzirejów) nie kryli zadowolenia, ale matura była ciągle straszakiem. Teraz, gdy otrzymali wyniki okazało się, że nauka w małej szkole posiada wiele wymiernych zalet – maturę zdali wszyscy, 100%.

Gratulujemy, oby tak dalej!



Gratulacje dla Eweliny i Iwony

14 kwietnia 2005 roku odbyła się w Dynowie V edycja konkursu recytatorskiego „Podkarpacka Tęcza” pod hasłem „Skarby Podkarpacia”.
Naszą szkołę godnie reprezentowały Ewelina Szczepanik z kl I SLODS i Iwona Paluch z I kl SGDS.
Ewelina za przepiekną recytację wiersza Brandstaettera „Rachunek kamieni” zdobyła III miejsce. Iwona otrzymała wyróżnienie za oryginalną interpretacje wiersza W. Szymborskiej „Rozmowa z kamieniem”.
Na uwagę zasługuje fakt, że poziom konkursu był bardzo wysoki, wzięło w nim udział 41 uczestników ze szkół gimnazjalnych i licealnych. Wszystkich oceniało profesjonalne jury, w którym zasiadali: aktor teatru „Maska” z Rzeszowa i instruktorzy zajęć teatralnych. Organizatorzy zatroszczyli się o nagrody dla laureatów konkursu, dyplomy dla opiekunów i podziękowania dla szkół. Gratulujemy dziewczynom i życzymy wielu sukcesów.



Przybliżyć księdza Jerzego

Rozmowa z BARBARĄ STRZELEC nauczycielką języka polskiego w naszym liceum, zwyciężczynią konkursu "Zło dobrem zwyciężaj" zorganizowanego przez Region Rzeszowski NSZZ "Solidarność" z okazji 20. Rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

- Na czym polegał konkurs?
- Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach: recytacja, praca pisemna na podstawie przeprowadzonego sondażu i multimedialna prezentacja. Nauczyciele natomiast mieli przygotować cykl lekcji wychowawczych poświęconych ks. Popiełuszce.
- Ile osób wzięło w nim udział?
- Trudno powiedzieć. Organizatorzy starali się nagrodzić wszystkich, ale nie została ogłoszona oficjalna liczba uczestników. Samych recytujących było około 40 i wydaje mi się, że tyle samo osób przygotowało pracę multimedialną. W sumie w konkursie wzięło udział ponad 100 osób.
- Jak się pani przygotowywała do konkursu?
- Sprawą śmierci ks. Popiełuszki interesowałam się już wcześniej, ale przygotowując się do konkursu i tak musiałam sięgnąć po literaturę. Przeczytałam m.in. książkę pani profesor Krystyny Daszkiewicz, dotyczącą procesu morderców księdza Popiełuszki, oraz korzystałam z wyborów myśli księdza Jerzego.
- Ile czasu zajęły pani przygotowania?
- Dużo, mimo iż przygotowywałam się podczas wakacji. Konieczna była potem selekcja materiału. Trzeba było mieć też pomysł, jak je wykorzystać podczas lekcji.
- Jak wyglądał pani projekt?
- Składał się z cyklu dwóch lekcji. Pierwsza dotyczyła wprowadzenia do tematyki, przedstawienia realiów tamtych czasów. W tym celu wykorzystałam nagrania na kasetach video. Druga natomiast polegała na przybliżeniu sylwetki, myśli i przesłania księdza Jerzego oraz na odniesieniu tego przesłania do własnego życia.



7 lutego zespół wokalno-instrumentalny "Pro Deo" w składzie: Barbara Krupczak (partie solo, przeszkadzajki), Mariola Dziura i Ewelina Szczepanik (chórki), Joanna Dzierżanowska (solo, skrzypce), Błażej Tereszkiewicz (bębny) i przygotowujący p. Paweł Ważny (gitara) zajął I miejsce w konkursie piosenki religijnej Cantate Deo. Nagrodzone utwory to: umuzykalniony wiersz Karola Wojtyły - "Nachylenie Boga" i ukraińska kolęda "Nowa radist". Barbara Krupczak wykonała piosenkę "Boże bliski" oraz utwór "This is my desire". Została nagrodzona wyróżnieniem. Gratulujemy!



Informatyka... a jakże - brawo Łukasz!

Łukasz Gąsior zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie na program komputerowy pisany w "Delphi" (obiektowy Pascal). Dziełem Łukasza jest "Myślnik" zawierający przeróżne sentencje, myśli znanych ludzi i nie tylko.


(ściągnięcie programu jest niestety niemożliwe, gdyż Łukasz usunął go z serwera... Dostępna jest jego wyższa wersja w dziale "download" - Cytrynka 1.1.0)



Gratulacje dla Eweliny

Ewelina Szczepanik z I klasy naszego liceum zajęła II miejsce w kategorii liceów w międzyszkolnym konkursie recytatorskim „...teraz się rodzi poezja religijna, co krok nawrócenia”, zorganizowanym przez Gimnazjum nr 6 w Rzeszowie.
Mariola Dziura zajęła V miejsce w kategorii gimnazjów, a Iwona Paluch otrzymała wyróżnienie.
GRATULUJEMY!!!



Copyright © 2005
by Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Doliny Strugu w Chmielniku
Wszelkie prawa zastrzeżone.